Laseroterapia to nowoczesny sposób pielęgnacji skóry, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Ale czy jest dla każdego? Otóż nie, gdyż jak większość metod leczenia, ma ona swoje ograniczenia. Przykładowo terapia laserowa jest niewskazana m.in. dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, osób z nowotworami, chorobami czy infekcjami skóry. Także pacjenci przyjmujący fotouczulające leki muszą unikać tego zabiegu, podobnie jak osoby ze świeżą opalenizną i zaburzeniami krzepnięcia krwi, aby zminimalizować ryzyko powikłań.
Laseroterapia może zdziałać cuda dla Twojej skóry, ale stanie się tak tylko wtedy, gdy jest stosowana rozważnie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, kto powinien unikać laseroterapii i dlaczego.
Laseroterapia: wskazania i przeciwwskazania
W kosmetologii laseroterapia to metoda radzenia sobie z różnymi defektami estetycznymi. To dzięki niej zredukować można zmarszczki, przebarwienia, blizny oraz rozstępy, spłycić rozszerzone pory czy poprawić jędrność skóry. Skutecznie leczy też trądzik i nadmierną potliwość. Co więcej, zabiegi te są zazwyczaj bezbolesne i nieinwazyjne, a efekty są widoczne często już po pierwszych kilku sesjach.
Użycie lasera w kosmetologii czy rehabilitacji ma jednak swoje ograniczenia. Niezwykle istotne jest, aby poza zachowaniem odpowiedniej techniki, pamiętać o warunkach zdrowotnych, które wykluczają możliwość terapii laserem. Oto niektóre przeciwskazania do laseroterapii.
Ciąża i karmienie piersią
W tym szczególnym czasie organizm kobiety jest wyjątkowo wrażliwy, a wpływ lasera na płód lub niemowlę nie został do końca zbadany. Dlatego z laseroterapii w celach kosmetycznych zdecydowanie należy zrezygnować.
Choroby skóry
Aktywne stany zapalne, infekcje bakteryjne lub wirusowe, a także niektóre schorzenia dermatologiczne, takie jak łuszczyca czy egzema, są przeciwwskazaniami do zabiegów laserem. W takich przypadkachterapia mogłaby tylko pogłębić stan zapalny, a więc tradycyjne metody leczenia często okazują się bezpieczniejsze.
Także osoby ze skłonnością do bliznowacenia, a szczególnie do keloidów oraz tworzenia blizn hipertroficznych, powinny unikać terapii laserem. Zabieg nierzadko prowadzi do powstawania nowych blizn, pogarszając estetyczny efekt.
Leki i zioła
Przyjmujesz leki? Ostrożnie! Niektóre substancje mogą sprawić, że Twoja skóra stanie się nadwrażliwa na światło. Antybiotyki, leki przeciwzapalne, a nawet niektóre zioła – wszystkie mogą wpłynąć na reakcję skóry, dlatego stanowią istotne przeciwwskazania do laseroterapii. Przed zabiegiem poinformuj kosmetologa o wszystkich przyjmowanych preparatach.
Opalenizna
Świeżo opalona skóra jest bardziej wrażliwa na działanie lasera, co często prowadzi do poparzeń i przebarwień. Z laseroterapii można skorzystać dopiero po 4 tygodniach od opalania.
Choroby autoimmunologiczne lub nowotwory
Choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów, mogą sprawić, że laseroterapia stanie się ryzykowna. Podobnie osoby z problemami zaburzenia krzepnięcia krwi powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ laser często nasila krwawienie.
Terapia laserem może pobudzać wzrost komórek nowotworowych, co czyni ją niebezpieczną dla osób chorujących na raka lub mających predyspozycje do jego rozwoju.
To jedynie najważniejsze przeciwwskazania do laseroterapii. Przed przystąpieniem do zabiegu, porozmawiaj z doświadczonym kosmetologiem. W trakcie rozmowy oceni on, czy laseroterapia jest bezpieczna w Twoim przypadku.