Zabiegi na twarz dla kobiet w ciąży
Pytanie o wykonywanie zabiegów na twarz w ciąży jest jak najbardziej zasadne. Z jednej strony wiele przyszłych mam pragnie zadbać o swój wygląd i zachować świeżość cery, z drugiej jednak pojawia się obawa o bezpieczeństwo rozwijającego się dziecka. Ponieważ jednak ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety i w tym okresie skóra może zachowywać się inaczej niż zwykle (może być bardziej wrażliwa, mogą pojawiać się zaczerwienienia czy wypryski), przed poddaniem się zabiegom kosmetycznym na twarz w ciąży zawsze warto porozmawiać ze specjalistą.
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są zabiegi kosmetyczne na twarz. Są to różnego rodzaju profesjonalne terapie i kuracje, mające na celu poprawę kondycji skóry twarzy, jej rozjaśnienie, wygładzenie oraz zwężenie porów. Należą do nich między innymi peelingi, mikrodermabrazja czy mezoterapia. Bardzo popularne są także zabiegi z użyciem różnych rodzajów laserów, np. laseroterapia frakcyjna – emitują wiązkę światła, która poprzez mikrouszkodzenia skóry pobudza ją do regeneracji i produkcji kolagenu. Zmniejszają one zmarszczki, rozstępy i blizny.
Zabiegi kosmetyczne na twarz w ciąży
Większość ekspertów zgadza się, że w przypadku zdrowej, niepowikłanej ciąży można bezpiecznie wykonywać niektóre zabiegi, takie jak te wskazane poniżej.
Nawilżające zabiegi kosmetyczne na twarz w ciąży dostarczają skórze składników odżywczych, które pomagają jej wyglądać zdrowo i jędrnie. Takim zabiegiem będzie np. HydraFacial® MD. A masaż, który jest częścią takiego zabiegu, pomaga poprawić krążenie i usuwa zbędne, szkodliwe substancje z organizmu. A wiadomo, że przyszłe mamy często się stresują i denerwują, więc taki odprężający masaż to dla nich prawdziwy skarb.
Łagodne zabiegi ujędrniające na twarz, także przy użyciu nowoczesnego sprzętu do masażu i liftingu twarzy, szyi i dekoltu. Przykładowo zabieg Endermolift LPG pobudza produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezpieczny i ma zbawienny wpływ na skórę – odświeża ją i odmładza, delikatnie ujędrnia i unosi. Procedurę warto powtarzać, dlatego częstotliwość jej przeprowadzania została zaplanowana jako seria 6-10 zabiegów 2 razy w tygodniu.
Jakich zabiegów na twarz w ciąży nie należy wykonywać?
Należy natomiast unikać zabiegów, takich jak:
peelingi z kwasami o wysokim stężeniu,
agresywna mikrodermabrazja z użyciem kryształków,
zabiegi laserowe,
zabiegi iniekcyjne,
zabiegi z użyciem toksyny botulinowej.
Ważne jest również, aby pamiętać, że skóra w okresie ciąży jest zdecydowanie bardziej podatna na stany zapalne, podrażnienia i przebarwienia; lepiej więc unikać wszelkich agresywnych lekarstw i procedur w tym czasie. Najlepiej, aby wszystkie „podrażniające” zabiegi przesunąć w czasie, aż do okresu po karmieniu piersią.
Jeśli zdecydujesz się na zabieg kosmetyczny na twarz w ciąży, wybierz zaufany salon i poinformuj kosmetyczkę o swoim stanie zdrowia. Zawsze lepiej dmuchać na zimne i przełożyć ryzykowne procedury na czas po porodzie. Twoje zdrowie i zdrowie dziecka są najważniejsze!